Makaleler

Cilt rahatsızlığıyla üniversite yaşamı için verimliliği artıran 5 girişim

Üniversiteye girmek bir dolu heyecan ve bazen de yoğun bir iş yüküyle hatırlanır. Ağır ders yükü, yeni arkadaşlar edinmek, yabancı bir yerde yaşamak, kendini en hazır hissedenler için bile bunaltıcı olabilir. Kronik bir cilt rahatsızlığı olanlar için ise tüm bunlar iki kat şiddetli hissedilebilir. 

Eğer böyle bir cilt hastalığınız varsa unutmamanız gereken en önemli şey, hastalığınızın yönetilebilir olduğu ve üniversitedeki döneminizi etkilemek zorunda olmadığıdır. Bu yazıda üniversitede bir cilt rahatsızlığından kaynaklanan stres ve iletişim zorluğuyla uğraşırken zamanı ve günlük aktiviteleri daha verimli yönetmeye ilişkin 5 strateji öneriyoruz.

Kendinizi rahat hisssettiğinizde, arkadaşlarınızla konuşun

 Üniversitede kolay arkadaş edinilir. Diğer öğrencilerle geçirdiğiniz zaman, hızlı ve sağlam dostluklar kurulmasına olanak sağlar. Ancak bir cilt rahatsızlığınız varsa yeni arkadaşlarla tanışmak çok cezbedici olmayabilir. Çünkü konu her an merak edilen ama kimsenin açıkça sormak istemediği cilt probleminize gelebilir ve bu da size gerebilir. Doğru zaman olduğunu hissettiğinizde, bu konuyu kendiniz açmayı düşünebilirsiniz. Bazen bununla ilgili konuşmak, nelerle uğraştığınızı açıklamak ve soruları varsa bunları yanıtlamak yeni bir destek dünyasının kapısını aralayabilir.1 Ancak bunu yapmak zorunda olmadığınızı hatırlatmalıyız. Paylaşma ya da paylaşmama kararı son derece kişiseldir ve kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız ona göre davranmalısınız. Çünkü pek çok kişi bir konuda öneri almak için arkadaşlarına güvenirken, birçoğu buna ihtiyaç duymaz.

Geride kalanları unutmayın

Her ne kadar üniversitede yeni edindiğiniz arkadaşlarla yeni bir çevre oluşturmuş olsanız da geride kalan aile ve arkadaşlarınızla olan bağınızı ihmal etmeyin. Unutmayın, onlar sizi en yakından tanıyıp, sorunlarınızı en iyi bilen insanlar. Başınız sıkıştığında ilk arayacağınız yine onlar olacak. Bu yüzden aile ve yakın arkadaşlarınızla iletişiminizi güçlü tutmanızda fayda var.

Daha büyük bir topluluğun bir parçası olduğunuzu unutmayın

Dünya nüfusunun yaklaşık %2-3’ünün sedeften ve yaklaşık %1’inin kronik ürtikerden yakındığını biliyor muydunuz?2-5 Bu cilt rahatsızlıklarıyla uğraşan milyonlarca kişi var. Ne kadar zor ve stresli olursa olsun, bir an durup düşünmek, bir topluluğun parçası olduğunu hatırlamak ve hatta destek için onlara ulaşmak, gerçekten yükünüzü hafifletebilir. Bunun için hasta derneklerine ya da online platformlara başvurabilirsiniz.

Hedefler belirleyin

Ve nihayet onca hazırlık sürecinden sonra kazandığınız üniversitedesiniz! Hangi bölüm olursa olsun mesleğinizi öğreneceğiniz derslerin yanı sıra pek çok sosyal aktivite imkanı da sizi bekliyor. Tüm bu fırsatları cilt problemleriniz yüzünden kaçırmayacaksınız öyle değil mi! Haydi şimdi kağıdı kalemi elinize alın ve bu dönemde neler yapmak istediğinizin bir listesini çıkartın. Sonra da sıra bunları hayata geçirmeye gelecek. 

Kendinize güvenin ve en önemlisi, eğlenin!

Nasıl herkesin farklı bir problem varsa, sizin de bir cilt hastalığınız olabilir. Ama hayat bundan da ibaret değil, bunu unutmayın! Büyük bir başarı göstererek üniversiteye girdiniz, şimdi kendinizle gururlanma ve bunun keyfini çıkarma zamanı. Herkesin özlemle hatırladığı bı güzel dönemi unutulmaz kılacak şekilde dolu dolu yaşamaktan kendinizi alıkoymayın.

Üniversite dönemi gerçek hayata atılmadan önceki eşik sayılır. Bu yüzden bu deneyimin eşsiz olduğunu aklınızdan çıkarmadan yaşadıklarınızın tadına varın.

Spor takımları ya da sosyal klüpler, ilginizi çeken ne varsa farklı gruplara girmekten kaçınmayın. Odağınızda kabartılar ya da döküntülerden çok yaşayacağınız şeyler olsun. Emin olun, bu şekilde davranırsanız hastalığınızın seyri de çok daha iyi olacak!

Referanslar

  1. Psoriasis and Relationships (Life with psoriasis: Relationships) https://www.psoriasis.org/life-with-psoriasis/relationships
  2. Nestle FO et al. N Engl J Med 2009; 361(5):496-509.Brezinski EA, Armstrong AW. PLoS ONE 7(4):e33486.
  3. Brezinski EA, Armstrong AW. PLoS ONE 7(4):e33486. http://www.skintolivein.com/psoriasis/psoriasis-who-is-affected
  4. Maurer M et al. Allergy 2011; 66:317-30.
  5. Zuberbier T, Maurer M. Acta Derm Venereol 2007; 87(3):196-205. http://www.skintolivein.com/urticaria/urticaria-more-common-than-you-think

Başkalarına yardım etmek: Bencilce bir davranış mı?

Daha fazla okuyun

Ürtikere karşı ben ve doktorum

Daha fazla okuyun