Makaleler

Hassas bir konu mu?

İşimiz, yaşantımızda büyük bir rol oynar ve bazen de olduğu gibi oldukça stresli olabilir – buna bir de cildinizin durumunu nasıl yönetebileceğinize dair endişelerinizi eklemek istemezsiniz.

Bu lüzumsuz stresi önlemenin bir yolu da, durumunuzu anlamalarını sağlamak için birlikte çalıştığınız kişilerle konuşmak ve belki de size yardım ve destek sağlamayı düşünmeleri açısından onları motive etmektir – bu bölümde, birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız veya işvereninizle konuşmak için gereken en iyi ipuçları yer alıyor.

1. Tartışmaya değer konular

İhtiyacınız olan destek size özel olabilir, bu yüzden neyi görüşmek istediğinizi ve görüşme sonucunun ne olmasını istediğinizi düşünün. Tartışmak istediğiniz konulardan bazıları aşağıdaki gibi olabilir:

İkilem Tartışma
Stresli bir gün Böyle günlerde duygularınızı biriyle paylaşma ihtiyacı duyabilirsiniz. Belki işyerinde kendinize yakın hissettiğiniz birini bulup, desteğini isteyebilirsiniz.
Tedavi Eğer cilt rahatsızlığınız krem veya ilaç kullanmanızı gerektiriyorsa, ilaçlarınızı rahatça uygulayabileceğiniz özel bir yer belirlemek için işvereninize danışmanız gerekebilir.
Ofis ortamı Bazen cilt rahatsızlıkları kuru veya sıcak havalarda kötüleşebilir. Bu durumda ofis ortamında olası değişiklikleri, örn. nem cihazının kullanılmasını veya radyatörlerden uzakta oturma konusunu gündeme getirmeyi deneyin
Beklenmeyen alevlenme Alevlenmeler önceden kestirilemez ve çeşitli şiddetlerde meydana gelebilir. Dolayısıyla çok kötü bir alevlenme geçirdiğinizde esnek saat veya evden çalışma konularını görüşebilirsiniz.
Doktor randevusu Doktor randevularına, (örn. esnek saat) yönelik şirket politikasını, görüşmek isteyebilirsiniz.
Rahatsız üniforma Eğer cildinizi rahatsız eden bir üniforma giymek zorundaysanız, yapılabilecek ayarlamalar veya istisnalar olmalıdır.

Konuşmadan hangi kazanımları elde etmek isterseniz isteyin, birlikte çalıştığınız insanlarla konuşmak onlara durumunuz hakkında daha iyi fikir verebilir.

2. Kimlerle konuşmalısınız?

Bu, neyi tartışmak istediğinize bağlıdır. Yalnızca deşarj olmak istiyorsanız, yakın olduğunuz iş arkadaşlarınızdan birini bulun; o sizi mutlaka anlayacaktır! Ekibinizi durumunuzdan haberdar etmek istiyorsanız onlarla bir sohbet ayarlayın. Ya da, işvereninizle ofis ortamı, çalışma saatleri veya iş kıyafetlerinde gerekli değişiklikler hakkında konuşmak istiyorsanız (daha resmi bir yaklaşım daha iyi olabilir) yöneticinizle bir toplantı ayarlamayı veya ondan bir randevu istemeyi de göz önünde bulundurun.

3. Konuşma için hazırlık yapın

Neler söylemek istediğinizi düşünün ve iletmek istediğiniz noktaların bir listesini yapın, böylelikle hiçbir şeyi eksik bırakmamış olursunuz. Ayrıca konuşma sırasında paylaştıklarınız, cildinizin durumu hakkında bilgi edinmenize de yardımcı olabilir - kronik spontan ürtiker ve psoriazis hastalığına ilişkin web sitesinin diğer bölümlerinde bilgilendirici makaleler bulunmaktadır.

4. Karşılaşabileceğiniz soruları düşünün

Kiminle konuşursanız konuşun, sorular mutlaka olacaktır – bunlar birçok konu hakkında yöneltilebilir. Bu sorulara o anda yanıt veremiyorsanız bile her zaman başka bir toplantı ayarlayabilirsiniz. Ancak, birçoğuna, özellikle de öncesinde üzerinde biraz düşündüğünüz zaman, o anda da yanıt verebilirsiniz. Size yardımcı olması açısından gelebilecek olası sorulardan bazılarına aşağıda yer verilmiştir:

  • Bu rahatsızlığınıza ne zamandır sahipsiniz?
  • Yardımcı olmak için ne yapabilirim?
  • Alevlenmeleriniz ne kadar sürer?
  • Bunun için bir tedavi görüyor musunuz? Görüyorsanız nasıl bir tedavi?
  • Doktorunuzu hangi sıklıkta ziyaret etmeniz gerekiyor?

Çalışma koşullarınızın iyileştirilmesine dair daha fazla ipucu için, çok kısa süre sonra gelecek olan yeni info grafiğimize bir göz atın.

 

İşverenin bakış açısı

Daha fazla okuyun

İş gününüzü geliştirmek için işvereninizle çalışmaya dair bazı ipuçları alın

Daha fazla okuyun