Makaleler

Spor Salonunda Drama: Giysileri Aşın ve Antrenmana Başlayın

Biz mi daha küçülüyoruz yoksa spor giysileri mi daha küçük, daha sıkı ve daha dekolte? Spor salonlarında bol tshirtler ve eşofmanlarla spor yaptığımız günler çok geride kaldı. Şimdilerde spor salonuna gidenler adeta podyuma çıkar gibi giyiniyor ve tenlerini göstermekten kaçınmıyorlar.

Yanlış anlaşılmasın, spor salonlarında kimin nasıl giyineceğiyle ilgilenmiyouruz. Sadece, cilt hastalıkları olanlarla empati kuruyoruz, o kadar. Çünkü ürtiker ya da sedef gibi bir cilt hastalığı olanlar; kabartıların, pullanmaların ya da herhangi bir atak veya alevlenme belirtisinin görülme korkusu yüzünden spor yapmaktan kaçınabiliyorlar. Peki, siz de onlardan biriyseniz ne yapmalısınız?

Öncelikle şunu göğüslemeye hazır olun. Herkes gözünü dikip bakacak mı? Belki. Fark edecek mi? Muhtemelen. Yorum yapacak mı? Olasılıkla hayır. Ve en önemlisi, her koşulda siz bu tepkileri dikkate almalı mısınız? Hiç de değil!

Başkaları için egzersizden vazgeçmeyin!

Hepimiz egzersizin faydalı olduğunu biliyoruz. Egzersiz, kilo kaybına ya da kiloyu korumaya, kasları güçlendirmeye, dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur. Bu liste uzayabilir. Duygusal açıdan, egzersiz stresi hafifletmenize, zihninizi boşaltmanıza ve genel olarak iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Nasıl mı? Egzersiz yaptığınızda, doğal olarak ağrı reseptörlerini inhibe eden ve böylece ağrı yönetimine yardımcı olan endorfin salgılarsınız1. Ve daha az ağrı hissettiğinizde, kendinizi daha iyi hissedersiniz! 

Ayrıca fazla kilolu ya da obezseniz ve sedefle yaşıyorsanız, egzersizin yararları düşündüğünüzden bile fazla olabilir. Yeni yapılan bir demografik çalışmayla, beslenme ve egzersizin tedaviyle birlikte sedefin şiddetinde azalmaya yol açabileceği belirlendi.2

Peki, ya ürtikerde durum nedir? Şimdiye dek egzersizin ürtiker tedavisine katkı sağayabileceğiyle ilgili bir araştrma yapılmamıştır. Fakat spor yapmak, hastalığın en yaygın belirtilerinden biri olan halsizliğin giderilmesine yardımcı olabilir. 

Kaşıntı gece başlıyor ve ertesi gün kendinizi tükenmiş hissetmenize yol açıyor olabilir. Yorgunken egzersiz yapmak mantıksız gibi görünse de bir araştırmada sürekli halsiz olan sağlıklı genç erişinlerde düzenli, düşük yoğunluklu egzersizin halsizliği %65 azaltabildiği tespit edilmiştir.3

UYARI! Ürtikeriniz su ile temasla tetikleniyorsa bu öneriyi uygulamayınız.

Korkuları aşmanın zamanı gelmedi mi?

Egzersizin genel sağlığınız için önemli olduğunu biliyorsunuz. Peki ya spor yapmanızı engelleyenen korkularınızla nasıl yüzleşebileceğinizi biliyor musunuz? Aslına bakarsanız bu tümüyle size bağlı. Bu durumda 1. Seçeneğiniz: Benimseyin. Sevin. Çünkü cildiniz sizin bir parçanızdır (pullanma ve kabartılar da dahil). Bu yüzden kimin ne düşündüğünün hiçbir önemi yok. O halde cesaretinizi toplayıp istediğinizi giyerek antrenmana başlamamak için hiçbir sebep yok!

Size bakan olursa, gülümseyin. İyi niyetli olarak soru soranlara karşı da dürüst olun. Ve yargılayan gözlere, onları fark ettiğinizi gösteren bir bakış atıp egzersize devam etmenin size kendinizi ne kadar iyi hissettireceği konusunda garanti veriyoruz.    

Ancak cilt hastalığını gözler önüne sermek herkese göre olmayabilir. O yüzden 2. seçenek nedir derseniz, cevabımız spor salonlarından tümüyle vazgeçmek değil, kendi tarzınızı bulmanızdır.

Spor giyim mağazalarındaki giysilerin çoğu daracık olabilir. Ama daha dökümlü modeller de her zaman bulunuyor. Bunlardan pamuklu olanları tercih edebilirsiniz. Bir diğer iyi haber de tozlukların modasının geri geldiği. Öyleyse bir çift uzun tozluk alıp cesaretinizi toplayabilirseniz ya da çok sıcak olursa, aşağıya doğru kıvırabilirsiniz. 

Havalı görünmenin farklı yolları

Öyleyse spor salonuna giderken ne giymelisiniz? Yanıt gerçekten çok basit. Neyle rahat ediyorsanız onu! Eğer bakışlarından rahatsız olduğunuz birileri çıkarsa, onları umursamadığınızı göstermek öz güveninizin derecesini gösterir. Emin olun bu, yarısı tülle kaplanmış bir tayttan çok daha havalı bir şey!

Referanslar

  1. Sprouse-Blum AS, Smith G, Sugai D, Parsa FD. Understanding Endorphins and Their Importance in Pain Management. Hawaii Medical Journal. 2010;69(3):70-71. Last accessed: 11/3/15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3104618/citedby/
  2. Diet and physical exercise in psoriasis: a randomized controlled trial. British Journal of Dermatology. L. Naldi,1,2 A. Conti,3 S. Cazzaniga,1 A. Patrizi,4 M. Pazzaglia,4 A. Lanzoni,5 L. Veneziano,5 G. Pellacani3 and the Psoriasis Emilia Romagna Study Group. http://bit.ly/1X7AVzT. Accessed 15 October 2015.
  3. A randomized controlled trial of the effect of aerobic exercise training on feelings of energy and fatigue in sedentary young adults with persistent fatigue. Puetz TW, Flowers SS, O'Connor PJ. Psychotherapy and Psychosomatics. 2008;77(3):167-74. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18277063 Accessed 15 October 2015

Varsayımsal Tanı Yöntemiyle Ele Almak: Ürtiker Yolculuğu

Devamı