Makaleler

Yeni Yıl, Yeni Siz

“Yine, dünyada hemen herkesin yeni yıl kararları aldığı zamandayız. Herkesin aşağı yukarı dilekleri ortak: Daha sağlıklı besleneceğim, spor yapmaya başlayacağım, sigarayı bırakacağım vb.

Pek çok kişi aldığı kararları uygulamaya da geçebilir. Ancak cilt rahatsızlığı olanlar için durum o kadar toz pembe sayılmaz. Ya sedefi kontrol altına almak için özel bir diyet uyguluyorsanız? Spor salonunda ter dökmenize ürtikeriniz nasıl reaksiyon gösterecek? Bir cilt hastalığı olanlar için basit yaşam değişiklikleri çok büyük etkiler yaratmaz.

KENDİNİZ için bir şey yapın

Kronik bir hastalıkla yaşamanın zorluklarına göğüs gerebilmek amacıyla sadece kendiniz için bir şeyler yapabilirsiniz. Bu yeni bir hobi, yeni bir beceri geliştirme ya da cildize iyi gelecek yararlı bir alışkanlık olabilir. Peki, cilt hastalığıyla yaşayan kişiler hangi yeni yıl kararları verebilir?

Müziğe başlamak için geç değil!

Müziğe başlamak için bir müzik dehası olmanıza gerek yok. Bir Mozart olamayacak olsanız bile, müziğin zihinsel ve fiziksel faydalarından siz de nasiplenebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, bir enstrüman çalmanın stres ve kaygıyı azaltarak, sakinleştirici bir etki sağladığını göstermiştir. Benzer şekilde, eğlence amaçlı müzik yapmanın, vücudun stres seviyesini düşürdüğü belirlenmiştir1, bu yüzden hastalık düşüncesiyle bunaldığınızda, kolları sıvayın ve bir enstrüman çalmayı öğrenin!

Alın fırçayı elinize!

Resim yapmak, olumsuz duyguları bertaraf etmek için mükemmel bir yoldur. İçinizden belki bir Picasso çıkmayacak belki ama resip yapmanın büyüleyici dünyasında sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun için elinize fırça almaktan korkmayın!

Küçük bir kitap kurduna dönüşün

En son lisedeyken kitap okumuş ve sonra hiçbir kitabın kapağını açmamış pek çok kişi var kuşkusuz. Yeni yıl kararı olarak daha fazla kitap okumak, kendinizi aşmanın ve büyümenin en iyi yollarından biri olabilir. Kitap okumanın, rahatlamanıza ve hastalığınızı aklınızdan çıkarmanıza ne kadar yardımcı olacağını göreceksiniz.

Dışarı çıkın ve ARAŞTIRIN!

Ataklar ortaya çıktığında dünyadan saklanmanın nasıl cazip geldiğini biliyorum. Sadece hasta olduğumuzda değil, cildimizi kötüleştiğinde de onu örtmeye çalışırız. Bu korkuları evde bırakmak için yeni yılda kendinizi aşın ve daha çok dışarı çıkın. Bu, açık havada yeni rotalar keşfetmek de, arabayla daha önce hiç görmediğiniz bir yere gitmek de olabilir. Karar sizin!

Sedef ve ürtiker ile yaşayanlar, sıklıkla pek çok kişi için söz konusu olmayan kısıtlılıklarla karşılaşır; ancak bu durum sizi yapmak istedikleriniz için çabalamaktan alıkoymamalı. Bu yıl, ister müzik, resim yaparak, ister yazarak, okuyarak ya da araştırarak, deneyebileceğiniz çok fazla yaratıcı eylem seçeneğiniz var.”

Shelly Maree, Cildinle Mutlu Yaşa’nın genç, enerjik yazarlarından biridir. Ürtiker ile ilgili birçok sosyal grupta aktiftir. Halen Los Angeles’ta yaşayan Shelly, öykülerini ve deneyimlerini paylaşarak, ürtiker konusunda farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır.

Referanslar

  1. How Making Music Reduces Stress. WebMD Magazine Feature. Susan Kuchinskas http://www.webmd.com/balance/stress-management/features/how-making-music-reduces-stres