Makaleler

Bir çalışanın bakış açısı

Lisa’yı tanıyalım.

Lisa yaklaşık 200 kişilik yoğun bir ofisin İK (insan kaynakları) başkanıdır. Günlük görevinde iş gereksinimlerini çalışanların gereksinimleriyle dengelemekle görevlidir ve işyerinde yaşam kalitesine özel bir dikkat sarf eder.

Kişisel ya da işle ilgili sorunlarına rağmen mutlu ve üretken olmalarını sağlamak için bireylerle nasıl çalıştığını anlamak amacıyla Lisa’yla buluştuk.

Görüşme

1. Cilt rahatsızlığı olan birinin üretkenliğinin etkilendiğini gördünüz mü? Bu durum işyerini etkiliyor mu?

Evet – herhangi biri fiziksel ya da duygusal güçlükler yaşıyorsa bunun onun üretkenliği üzerinde doğrudan etkisi oluyor ve bu da etrafındakilerin rahatını ve verimliliğini etkileyebiliyor. En kötü örneklerde bu, mesai arkadaşlarının yardımcı ya da paylaşımcı olmayabildiği, haksızlık duygularını ifade ettiği ya da meslektaşlarının yapamadığı bir işi yapmak zorunda kaldıkları için tepki verdikleri bir duruma da yol açabilir. Şükür ki bu çok ender gerçekleşir ve genellikle daha iyi bir sonuç elde etmek için destek verebiliriz.

Ekiplerin birbirlerine yardım etmek üzere kenetlenmeleri için bu gibi durumları kendi ortamımızda etkin biçimde yönetiyoruz. Herkesin başvurabileceği en azından bir grup ya da ekibin parçası olduğunu hissetmesi için her düzeyde (orta ve üst kademe ya da disiplinler içi) topluluklar ya da arkadaş grupları oluşturuyoruz.

2. Bir çalışanın ciddi bir cilt rahatsızlığı varsa bunu sizinle tartışmalarını ister misiniz? Böyle bir tartışmada neler söylersiniz?

Çalışanı birisiyle konuşması için cesaretlendiririm. Destekleyici görevi üstlenmiş bir dizi insanımız ve herkesin rahat konuşabileceği biri var. Bu kişi İK’dan olabilir, bölüm müdürü ya da ekiplerinden başka bir deneyimli üye olabilir.

Birisi İK’ya ciddi cilt rahatsızlığından söz ederse onların iş günlerini daha konforlu kılmak için yapabileceklerimize dair bazı bilgileri, bunun çalışma ortamına, saatlerine ya da görevine “makul bir uyarlama” olup olmadığını kesinleştirmek isterim. Doğru tıbbi yardımı alma konusunda her şeyi yaptıklarından emin olmak ister ve sağlık personelini görmeleri için teşvik ederim. Bir cilt rahatsızlığı kişinin ruh halini de etkileyebileceğinden onları mutluluk ve huzurları anlamında desteklemenin yollarını ararım.

“İşinizi etkileyen bir konuda açık ve dürüst olmak insanların anlamasını sağlar”

3. Bir işveren olarak cilt rahatsızlığı olan bir çalışana nasıl bir yardım/destek verebilirsiniz?

Bireyin gereksinimlerini işin gereksinimleriyle dengelememiz gereken nokta burasıdır. Her zaman esnek olmayı amaçlarız -kişinin doktorla randevularına gitmesi gerekiyorsa bunu ayarlamaya çalışırız. Çalışanlarımızı sorumluluklarının kesintiye uğramasını sınırlandıran saatlere randevu almaya teşvik ederiz.

Cilt rahatsızlığı olan bir çalışanı desteklemede yararlı bir araç olabilecek şekilde, genellikle işin ne zaman ve nerede yapılacağı konusunda bir esneklik vardır.

4. İş ve cilt rahatsızlıklarını yönetmeleri konusunda onları destekleyebilmek için çalışandan hangi bilgileri istersiniz?

Onlara yardım etmek için ne yapmamız gerektiğini düşündüklerini anlamaya ihtiyacımız vardır. Anahtar budur çünkü herkes farklıdır. Sorunlarının çalışma yeteneklerini nasıl etkilediğini bilmemiz gerekir. Yalnızca sağlık ve güvenlik açısından, farkında olmamız gereken özel bir tedavilerinin olup olmadığını bilmemiz gerekir.

5. İş ve cilt rahatsızlıklarını yönetmeleri konusunda bir çalışana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bana göre, değerli bir çalışanımızın işini etkileyen ya da onu mutsuz eden bir cilt rahatsızlığı varsa yapabileceğimiz her türlü “makul düzenlemeyle” yaşam kalitelerini artırmak için onları desteklememiz gerekir.

Yapabileceğimiz birkaç şey var – iş yükünü azaltabilir, esneklik sağlayabilir, işin başka biri tarafından yapılmasını ayarlayabilir ve ekibini onun gereksinimleri konusunda uygun biçimde bilgilendirebiliriz.

6. Size göre, bir çalışanın hem meslektaşları hem de işveren/patron/yöneticiye karşı kendi durumuyla ilgili olarak açık ve dürüst davranmasının faydaları nelerdir?

İşinizi etkileyen bir konuda açık ve dürüst olmak insanların sizi anlamasını sağlar. İzin alacaksanız, çalışma arkadaşlarınız ya da şefinizin anlaması halinde gerçekleştirilmesi daha kolay olacak bir gereksiniminiz varsa ya da randevu almanız gerekiyorsa bu ihtiyacınızı anlamaları için onlara şans verin.

7. Cilt rahatsızlığı olan ama bunu işvereniyle konuşmaktan korkan birine vereceğiniz öğüt nedir? Konuya nasıl yaklaşmalılar?

Bu konuşmayı yapma konusunda sizi cesaretlendirecek başka biri varsa onu kullanın. Belki de bir çalışma arkadaşınız toplantıda size eşlik edebilir ya da iletişim kurmanız için yardımcı olabilir.

Unutmayın ki sorununuz görevinizi yapma yeteneğinizi etkiliyorsa bunun nedenini açıklamak iyi bir şeydir.

Birlikte daha iyi değil mi?

Daha fazla okuyun