Makaleler

#SedefteHayatVar #SedefinTedavisinde HayatVar

Sedef Hastalığına ve Tedavisine Dikkat Çeken Umut ve Sanat Dolu Bir Kampanya: "Sedef Hastalığının Tedavisinde Hayat Var!"

Sedef, bağışıklık sisteminin yanlış çalışması nedeniyle deri hücrelerinin çok hızlı çoğaldığı bir hastalıktır. Ciltte ağrılı, kaşıntılı ve üzeri pullarla kaplı lezyonlara neden olur. Sedef hastalığı hem fiziksel hem de duygusal açıdan hastaların yaşamını olumsuz etkileyebilir.1 Sedef hastalığı uygun tedavilerle kontrol altına alınabilmektedir. Ancak sedef hastalarının %56’sı ciltlerinde tam veya tama yakın iyileşme olmayacağını düşünüyor.2

Novartis Türkiye ve Psoriasis Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan, Sedef Hastalığının Tedavisinde Hayat Var!” kampanyası bu hastalıkla mücadele eden tüm hastalara umut vermek ve onları vakit kaybetmeden bir dermatoloğa yönlendirmeyi amaçlamaktadır.

Kampanya filminde, yaşam kalitesi ciddi anlamda etkilenen aile, iş ve sosyal hayattan uzaklaşan sedef hastalarının mutsuz başlayan ama umutla devam eden seslerini duyarız, buna paralel olarak özel tekniklerle çekilen ve insan vücutlarından oluşan çiçeklerin tomurcuk halinden itibaren açılmaya başladığını görürüz. Çiçeklerin açılması “sedef hastalarının umutlarına ve sedef hastalığının tedavi edilebilir olduğuna” yönelik bir metafor olarak kullanılmaktadır. Filmin müziği birçok yerde orkestra şefliği yapmış olan ve dizi-film müzikleriyle tanınan ünlü müzisyen Cem Öget tarafından bestelenmiştir. Sanatla beslenen bu umut dolu kampanya görsel ve işitsel anlamda izleyicilerin dikkatini çekmeyi hedeflemektedir. Siz de bu filmi izlemekle kalmayın, sedef hastalığı hakkında bilgilenmesini istediğiniz sevdiklerinizle de paylaşın!

#SedefteHayatVar #SedefinTedavisindeHayatVar

*Mevcut tedavisiyle tam veya tama yakın iyileşme elde edemeyen hastalar.

Referanslar: 1. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis.  Son erişim tarihi: 20 Kasım 2019. 2. Armstrong A, et al. J Eur Acad Dermatol Venereol 2018;32(12):2200-2207.

Dış görünüşten daha fazlası

Devamı