Makaleler

Bir Noel akşamı alevlenmesi

Keyifsiz bir kutlama

Geçen Bayram aynı şekilde geçen birkaç Noel’den biriydi...

Noel günü vücudum kabartılarla dolu şekilde uyandım.

Bunun şansla ilgili olduğunu biliyordum, şansıma kabartılar en özel günlerimi etkileme eğilimi gösterir. Bu kez, Noel’i etkiledi.

Ailem öğle saatlerinde hediye alışverişi yapmak ve hediyeleri açmak, ardından samimi bir ziyafet için bir araya gelmeyi sever. Çevremdeki herkesin tersine, ne heyecanlıydım ne de çok mutlu. İçime kapandım, çok sessizdim ve dikkati çekmemek için kendimi zorladım. İyi olup olmadığımı soranlara, soruları engelleme çabasıyla sıkıntılı ve huzursuz şekilde başımı salladım. “Bu konuşmaya bir son verin lütfen”.  Kendi kendime düşünüyordum.

Yeterince kaşınmamışım gibi, tek düşünebildiğim eve gitmek, giysilerimi çıkarmak ve sıcak, kaşıntılı, sinirden çıldırmış vücudumu sarmalayan çarşafların serinliğini hissetmek için yatağa girmekti. Yapmak istediğim kaybolmaktı. Beni yanlış anlamayın, Noel’i severim ve ailemi de severim. Onlarla zaman geçirmek en sevdiğim şeylerden biri. Noel’i kabartılarla kaplı bir vücutla depresif görünerek geçirmek değildi umut ettiğim!

Başka bir insana dönüşmek…

Ailem neşelenmemi ister ve bu onları rahatsız etmez. Ancak bu o kadar basit değil. Bununla yaşamam adil değil. Kabartılar ortaya çıktığında ben artık ben olmuyorum; bir başkası oluyorum; gülümsemekte, aktiviteye katılmakta zorlanan, fotoğraf çekme konusunda isteksiz ve üzülerek söylüyorum çevremdeki herkesin neşesini kaçıran bir kişi.

  

Luke ile benzer bir deneyiminiz oldu mu? Belirtileriniz nedeniyle kendinizi iyi hissetmediğinizde aileniz ve arkadaşlarınız arasında olumlu davranmak zorlaşır mı?

Benzer deneyim yaşayanlarla konuşmak, cilt rahatsızlığınıza rağmen moralinizi yüksek tutmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. O zaman desteğin erişilebilir olduğunu unutmayın; doktorunuzla konuşun ya da ihtiyacınız olan yardım ve desteği almak için birçok online topluluk ya da destek grubundan birine katılın.