Makaleler

Dermatoloğunuzla Duygudurumunuzu Paylaşın

Dr. Katie Beleznay  British Columbia Üniversitesi Dermatoloji Departmanı’nda Klinik Öğretim Görevlisidir. İlgi alanları akne&rosacea, sedef ve fotoproteksiyondur. Dr. Beleznay’ı Twitter ya da LinkedIn’den takip edebilirsiniz..

 

’Kronik cilt rahatsızlığından yakınıyorsanız, sadece fiziksel belirtilerle değil, daha fazlasıyla uğraşıyorsunuz demektir. Hastalığın oluşturduğu zihinsel ve duygusal stresle de uğraşırsınız. sedef ya da ürtiker gibi bir durumun fiziksel, mental ve duygusal etkileri hep birlikte hastanın yaşam kalitesine (YK) büyük zarar verebilir. Bir dermotolog olarak hedefim, sadece cilt belirtilerini tedavi etmek değil, hastalarımın genel yaşam kalitesini de iyileştirmektir.

Ciltte görünenin ötesinde…

Farkına varamadığınız şey, yaşam kalitesinin dermatologların birçok cilt rahatsızlığını değerlendirmek için kullandığı temel kriterlerden biri olmasıdır. Uygulanacak tedavi tipini seçerken, sadece etkilenen cilde bakmak, şiddetini belirlemek için yeterli değildir. Özellikle daha agresif tedavi seçenekleri düşünüldüğünde, yaşam kalitesinde kötüleşmenin değerlendirmeye dahil edilmesi gerekir. Durumunuz hakkında doktorunuzla konuşmanız bu nedenle önemlidir. Bu yolla yaşam kalitesinin önemli ölçümlerini kaydedebilir ve bu bilgiyi paylaşabiliriz. 

Yaşam kalitesini ölçmek önemlidir

Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi ya da DYKİ, YK’yı ölçmek için geliştirilen dermatolojiye özgü ilk araçtır. Cilt rahatsızlığının son bir hafta boyunca sosyal akiviteleri, işi (ya da okulu) ve giyinmeyi engelleyerek, hastanın yaşamını nasıl etkilediğini değerlendiren basit, 10 sorulu bir araçtır. Hasta her soru için etkiyi “çok fazla” ila “hiç yok” şeklinde değerlendirir.

Dermatoloğunuz ilk değerlendirmenin bir parçası olarak ya da yeni bir tedavi başlatıldıktan sonra takip amacıyla bir anketi yanıtlamanızı isteyebilir. Formal bir anketi yanıtlamanız istenmemekle birlikte, doktorunuzla YK ile ilgili bilgileri paylaşmanız, olası en iyi tedaviyi verebilmesi için durumunuzu ve ne kadar etkilendiğinizi değerlendirmesine yardımcı olabilir.

 Günlük tutmak

Hastalarıma günlük tutmalarını öneriyorum. Durumu göre, bilgiler günlük ya da haftalık olarak kaydedilebilir. Durumun en aktif olduğu zamanda, alevlenmeye hangi olası tetikleyicilerin yol açabileceğini, kullanılan tedavileri ve etkili olup olmadıklarını, aktivitelerinizin ve duygularınızın nasıl etkilendiğini belgelemenizi öneririm. Randevunuzdan önce günlüğünüzü gözden geçirebilir ve önemli noktaları doktorunuzla paylaşmak için özetleyebilirsiniz. Randevu saatinizi en iyi şekilde kullanmak için verilerinizi günlüğünüze düzenli olarak kaydedin, böylece doktorunuz sorduğunda kolayca bilgi verebilirsiniz.

Herhangi bir cilt rahatsızlığını tedavi ederken hedef, belirtileri en aza indirmek ve mümkün olduğunca normal bir yaşam sürdürebilmenizi sağlamaktır. Durumunuzun sizi nasıl etkilediğini açıkça paylaşırsanız, doktorunuz size yardımcı olacak adımları daha iyi anlayabilir.’’