Makaleler

Görünenin ötesinde

Kronik spontan ürtiker – dış görünüşten daha fazlası  

İlgi Odağı Olmak

İlgi odağı olmak sıklıkla hoş olsa da ürtikerle yaşayan insanlar için istenmeyen dikkatleri üzerine çekmek tercih edilmeyen bir durum olabilir. Aniden kaşıntıların, kırmızı kabartıların ortaya çıkması insanların sürekli size bakmasına yol açabilir ve tatsız sorular ya da tepkilerle sonuçlanabilir. Bu, ürtiker ile yaşayan kişilerin kendilerini utangaç, giderek artan biçimde stresli ve hatta bazen kızgın hissetmelerine neden olabilir.1 Bazen ürtikere sahip kişiler tanımadıkları insanlardan kaçınma noktasına gelirler.1, 2

“Kalabalıkta olmak çok zor olmaya başladı... Eskiden yüzmeye giderdim ama insanlar bende bulaşıcı bir şey olduğundan endişelendikleri için yüzmek için kulübe gidemeyeceğim söylendi”

- Susan, A.B.D

Zorlayıcı olabilir

Ürtiker ile yaşamanın zor olabileceği bir sır değildir. Araştırmalar ürtikere sahip bireylerin %75’inin kendilerini içe kapalı ya da utangaç hissederken, %90’dan fazlasının yorgunluk ve bitkinliğe yol açan şekilde uyku bölünmesi yaşadıklarını gösteriyor. Bu şekilde kendi cildinizin içinde rahatsız yaşamak günlük hayatın üstesinden gelmeyi zorlaştırabilir.2

İşten bir gün izin almak, bir sosyal etkinliği kaçırmak ya da uzun zamandır beklenen tatili iptal ettirmek, Yani ürtikerin öngörülemeyen doğası onun yaşamınızı planlamayı zorlaştırarak hiç istemediğiniz anda kapıyı çalabileceği anlamına gelir.

“Sabah uyandığınızda ilk iş tüm vücudunuza bir kabartı var mı diye bakmak, nasıl bir duygu olabilir!’’

- Daniel, Almanya

Günlük yaşamda oluşturduğu bu kesintiye bakıldığında, ürtikere sahip kişilerin yaklaşık üçte birinin herhangi bir noktada kaygı bozukluğu çekerken önemli bir bölümünün depresyonla savaşması sizi şaşırtmayacaktır.3

Kontrolü ele almak

Bu zor görünebilir ama kendi cildiniz  içinde daha rahat olmak için çabalayabilirsiniz. Ürtiker ile yaşamınızı daha iyi yönetmeniz ve güveninizi kazanmanız konusunda size yardımcı olabilecek aşağıdaki ipuçlarını değerlendirin.

  • Hastalığınızı açıklayın insanların cilt rahatsızlıklarına olumsuz tepkileri genellikle bilgi eksikliğinden ve bazen de bulaşıcı olabileceği kaygısından gelir.4 Ürtikerinizi açıklamaya zaman harcamanız, kişilerin sahip olabilecekleri endişelerin yok olmasına ve durumu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.
  • İçinde kendinizi rahat hissettiğiniz giysiler giyin   Vücut ısınız arttığında kabartılarınızın kötüye gittiğini anlarsanız sizi serin tutacak giysiler giymeyi unutmayın.5
  • Duygularınızı paylaşın Deneyim ve zorluklarınızı paylaşmak yükünüzü hafifletmeye yardımcı olabilir. Rahatlıkla sohbet edebileceğiniz kişilerin olduğu bir ağ bulmak size destek ve öneriler sağlayabilir ve kendinizi cildinizde daha güvenli ve rahat hissetmenize yardımcı olur. Aileniz, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız sosyal ağınızı oluşturabilir. 
  • Gerektiğinde kabartılarınızı gizleyin Herkes kendi cildi içinde rahat ve güvenli olmalıdır ama bu bazen kabartılarınızı örtmeyi tercih ettiğiniz için kendinizi kötü hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu, bol giysiler giyerek yapılabilir ama cildin görünen bölümleri için daha zordur. Çok sayıda ürtikere sahip kişi görünen kabartılarını örtmek için bazen makyajı seçer. Bunu denemek istiyorsanız cilt tonunuza uygun makyaj malzemesi seçmek ve daha fazla tahriş etmediğinden emin olmak üzere küçük bir miktarı denemek için zaman ayırın.5

En önemlisi, iyimserliğinizi korumayı unutmayın. Olumsuz düşüncelerden kaçınmanıza yardım edebilir ve siz olumlu olduğunuzda etrafınızdakilerin nasıl da farklı tepki verdiğini görmek şaşırtıcı olabilir. Bunu yapmanın bir yolu da sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman ayırmak ve yaşamda sizi mutlu eden şeyleri kendinize hatırlatmaktır. İyimser bir tutum günlük yaşamınızın kontrolünü elinizde tutmak için size çok yardımcı olabilir ama belirtilerinizle mücadele ediyorsanız doktorunuzla konuşmak da önemlidir, size yardım edecektir.

“Ben çok şanslıyım çünkü yapmayı gerçekten sevdiğim şeyler var. Bunlarla meşgul olabilmem kendimi çok daha iyi hissettiriyor”

- Susan, A.B.D

Bir araya gelme zamanı

Dünyanın Ürtiker Günü 1 Ekim’de kutlanıyor. Urticaria Network e.V, UNEY tarafından düzenlenen bu gün, ürtiker ve kişilerin yaşamı üzerindeki etkisi konusundaki farkındalığı artırmak üzere hepimizin bir araya gelmesi için büyük bir fırsat.

Referanslar

  1. O’Donnell BF et al. Br J Dermatol 1997; 136:197-201.
  2. DeLong LK et al. Arch Dermatol 2008 ; 144(1):35-39.
  3. Staubach P et al. Acta Derm Venereol 2011 ; 91:557-561.
  4. Hrehorów E et al. Acta Derm Venereol 2012; 92:67-72.
  5. Anxiety and hives forum. Available at http://www.steadyhealth.com/Anxiety_And_Hives_t56472.html?page=2

Farkı bilmek

Devamı