Makaleler

İşe giderken ne giymeli?

Herkes ne der diye düşünmekten vazgeçin, burada uygunsuz ofis deneyiminden konuşmuyoruz. Bir cilt hastalığıyla yaşamanın ne demek olduğu konusunda dürüstçe konuşmanın ve hepimizin her sabah yüz yüze geldiğimiz korkutucu soruyu sormanın zamanı: Bugün işe giderken ne giyeceğim?

Bununla yüzleşelim – Birçok işyeri, son modanın sadece hakkında konuşulan değil, aynı zamanda giyilmesi gereken bir şey olarak kabul edildiği bir yer haline gelmiştir. Bugünlerde çoğu kişi iş yerinde herhangi bir yerden daha fazla zaman geçirdiğinden, işi en yeni ayakkabıları, çok pahalı özel tasarım elbiseleri ya da geçen yaz bayramda küçük bir butikten aldıkları kısa kollu gömlekleriyle hava atabilecekleri bir yer olarak görüyor. Ve fark edebileceğiniz gibi: Cildin en azından bir kısmının görünmesi kaçınılmazdır. Birçok kadın yazın pantolondan daha çok elbise ve bluz giymektedir, askılı elbise ve burnu açık sandalet olmazsa olmazdır ve kısa kollu gömlekler erkekler için yarı serbest iş kıyafeti haline gelmektedir.

Bizi yanlış anlamayın, çalışanların “uygun iş kıyafeti” konusunda daha rahat olması gerçeğini seviyoruz. Ancak sedef ya da ürtiker gibi bir cilt hastalığından yakınıyorsanız ne olacak? Sabah ne giyileceği sorusu daha bile korkutucu olabilir. Bu sadece hangi mükemmel giysinin seçileceği sorusu değil, aynı zamanda, bacaklarınızdaki pul pul alanları ya da kollarınızdaki kabartıları görenlerin yönelteceği sorulardır. Ve bu sorular diğerinden daha da korkutucudur.

Riske atmamak için, yine her zamanki siyah pantolonlarınızdan ve uzun kollu bluzlarınızdan birini giyin. Hava sıcaksa ve dışarda güneş varsa ne olacak? Direnemeyip bacaklarınızı gösteren o pahalı elbiseyi aldığınızda ne olacak? Giymek istiyorsunuz çünkü içinde mükemmel göründüğünüzü biliyorsunuz. Bu yüzden, bir cilt rahatsızlığınız olsa bile giymelisiniz. Çünkü herkes işte mükemmel görünmeyi ve hissetmeyi hak ediyor. Burada iş yerinde cildinizin görünüp görünmemesi için yapılması ve yapılmaması gerekenler yer alıyor:  

Çekmecede kurtarıcı bir hırka! 

 Bizi yanlış anlamayın, cilt hastalığınız ve işte görünmesi konusunda rahatsanız, kesinlikle rahat olun. Ancak güvensiz durumlarda ya da yanıt vermek zorunda kalmak istemediğiniz yeni kişilerle yapacağınız önemli toplantılarda, giysinizin üzerine kolayca bir hırka alabilirsiniz. Ve ofiste klima dondurucu olabildiğinden, çok sayıda kişinin hırka giydiğini fark edeceksiniz!

Kim ne der diye düşünmeyin!

Kendiniz olmak, güç verir. Öyleyse neden risk alıp pulları ve kabartıları kabullenmiyorsunuz? Bakıyorlarsa baksınlar. Cilt hastalığınız sizin hatanız değil, o yüzden böyle davranmanız gerekmez. Bazen bu damgalanmayı kıracak durumlarla karşı karşı kalınabilir. Bazı yanlış anlamaları düzeltmek için bugün belki de sizin gününüz.

Yedek rahat ayakkabılar

Her zaman topuklu ayakkabı giyen iş arkadaşınız bile bazı günler bir mola verme ve rahat ayakkabılar giyme ihtiyacı duyacaktır. Bu nedenle, beklenmeyen bir anjiyoödem atağında, ayaklarınıza rahat ayakkabılarınızı geçirin. Herkes bu hissi bilir…

Utanmayın

Söylemek yapmaktan kolaydır. Cilt hastalığınız, utanmamayı daha da zorlaştıracak kadar belirgin olabilir. Ancak bulaşıcı ya da tehlikeli değildir; sadece sizin cilt hücrelerinizin en azından bazen diğerlerine göre daha hızlı çalıştığı anlamına gelmektedir. Örneğin, sedefle cilt hücreleriniz daha hızlı büyür, gelişir ve tepeye yükselir (cildinizin yüzeyi).1 Bu nedenle, soran olursa, biraz cesaret bulun, akıllı ve hazırcevap olun. Hücreleriniz sizin her gün işte yaptıklarınızı yapıyor: Herkesten daha çok ve hızlı çalışıyor!   

Cevaplar hazırlayın

Hepimiz bunu yaptık. Ancak birilerine 20 saniyede kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ya da nereli olduğunuzu anlatmak yerine, bir cilt hastalığınız olduğunu ve bulaşıcı olmadığını anlatmanız gerekebilir. Bunu kendinize güvenerek yapmanız o etekle bile daha iyi hissetmenizi (ve görünmenizi) sağlayacaktır.  

Günün moda sorusuna “Bugün kısa kollu bir bluz giyeceğim” ya da “Bugün sonunda şu bantlı sandaletleri giyeceğim” yanıtını verebilene kadar biraz zaman geçebilir. Ama bu çok iyidir. Özellikle, kendinize güveninizi sağlayacağı göz önüne alındığında. Birileri size komik bir şekilde bakarsa ya da sınırı aşan sorular sorarsa, sadece gülümseyin, ellerinizi belinize koyun ve kısa konuşmanızı yapmaya hazır olun. Her denemenizde daha iyi olacaksınız ta ki, cildinizin ve gardrobunuzun efendisi olana kadar, tersi değil!

Referanslar

  1. Website “Mayo Clinic” – Causes. Last accessed: 01.20.16 http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/causes/con-20030838