Makaleler

Araştırmalara yeni bir bakış

Melissa ile Tanışalım

Hasta Gözüyle Sedef elçisi Melissa New York’lu, 22 yaşında profesyonel bir dansçı. Melissa’nın sedef hastalığı bir yaşından önce başlamış ve o zamandan bu yana hastalığıyla ve onun yaşamını etkileme şekliyle mücadele ediyor.

Bu yazıda Melissa Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin Mart 2015’teki yıllık toplantısında elde ettiği deneyimleri ve orada görüştüğü doktorların sunumları ve tartışmalarından öğrendiklerini bize anlatıyor.

Kongreye katılan hekimler hevesli, ilgili ve samimi kişilerdi. Birbirlerini sorular sorarak sıkıştırdılar ve tedavilerinde başarı yaşadıkları hastalardan ve aynı zamanda zorlandıkları hastalardan bahsettiler. Bu doktorlar en fazla ihtiyacı olan hastalara yardım etmenin yollarını, cevapları ve çareleri arıyorlardı. Etkili ve dikkatli tıp uygulamalarının peşinde aktif şekilde bilgi topluyorlardı.

“Belki şaşıracaksınız ama doktorlar sadece reçeteli ilaçlar konusunda değil, beslenme ve egzersiz gibi konularda da konuşmalar yaptılar”

Belki şaşıracaksınız ama doktorlar sadece reçeteli ilaçlar konusunda değil, beslenme ve egzersiz gibi konularda ve inflamatuar (iltihaba yol açan) hastalıkla ilişkili kardiyovasküler sağlık konusunda da konuşmalar yaptılar. Bu tartışmaları dinleyen bir hasta olarak, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanın yararları sedefin şiddeti bakımından göz ardı edilemezdi.

Bunun ötesinde, birbirleriyle yaptıkları tartışmalar sırasında hekimler benim için artık korkutucu olmaktan çıktılar. Bir hasta olarak ben nasıl bilgi ve cevaplar arıyorsam, onlar da öğreniyor ve sorular soruyorlardı. Bu yolla hastalar ve doktorlar deneyimlerinde ortaklaşabilirler ve kendi dermatoloğumla açık bir diyaloğun önemini gerçekten anlayabiliyorum. Doktorların cevaplar arayacaklarına ve bana rehberlik edeceklerine güveniyorum.

Bu nedenlerden ötürü ve giderek daha da etkili ilaçlar keşfeden, kendini buna adamış araştırmacılar sayesinde sedef hastalarının ümitli olmaları için pek çok sebep var. Bilime ve insanlığa adanmışlıkları için doktorlara her zaman hayranlık duyacağım, ancak onların rahatsız edici olabilen serinkanlılıklarından ve otoritelerinden çekinmem için artık hiçbir neden yok. Dermatologlar bizim için buradalar ve yardıma hazırlar ve hasta-doktor işbirliği etkili bir sedef tedavisinin gerçek anahtarıdır.

Ben onlara inanmayı seçiyorum.

Ruh ve beden ilişkisi

Devamı

Sedef ve başarı

Devamı