Makaleler

Zihin-vücut bağlantısı

Cilt ve zihin arasındaki ilişki düşündüğünüzden daha güçlüdür. Yakın dönemdeki tahminlere göre insan beyninde, vücudumuzun her noktasını hem içerden, hem de dışardan birbirine bağlayan yaklaşık 86 ila 100 milyar sinir bulunmaktadır.Fikir vermesi açısından söylemek gerekirse bu rakam, neredeyse galaksimizdeki yıldızların sayısına eşittir.2 Bu sinirlerden, zihninizi cildinizin her santimetrekaresine bağlayan 2.500 tanesi düşünüldüğünde, cilt hastalıkları olan insanların %40’ının, normal fiziksel belirtilerin yanı sıra duygusal ve zihinsel etkilere de maruz kalması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.3,4

Dinamik ve çok yönlü bir olgu olan zihin-vücut bağlantısının bazen gerçek değil de bir varsayım olduğu düşünülür.  Oysa ki, bazı kanıtlar bunun tersine işaret eder. Öyleyse gelin, bu bağlantının ardındaki bilime ve bunu nasıl kendi lehinize çevirebileceğinize bir göz atalım.

“Cilt hastalıkları olan kişilerin %40'a yakınının duygusal ya da zihinsel etkilerle karşılaşması hiç de şaşırtıcı değil.”

Psikoloji

Vücutta bulunan çeşitli kimyasallar da bilim insanları tarafından, zihin-vücut bağlantısının arabulucuları olarak tanımlanmıştır. Bu arabulucular vücudun, adrenalinden insüline ve büyüme hormonuna kadar tüm hormonlardan oluşmaktadır. Ayrıca östrojen ve testosteronu da duymuşsunuzdur. Bu iki hormon da kanda dolaşarak vücut ve beyin çevresindeki mesajları taşırlar.7

“Ayrıca östrojen ve testosteronu da duymuşsunuzdur. Bu iki hormon da kanda dolaşarak vücut ve beyin çevresindeki mesajları taşır.”

Bazı hormonlar cildinizi az veya çok miktarda kuruluğa, kırışıklıklara veya lekelere neden olarak önemli ölçüde etkilemektedirler.8 Örneğin, östrojen, hem erkeklerde, hem de kadınlarda bulunur ve cildin kalınlığını ve nem oranını etkiler.8 Aynı şekilde testosteron da cilt sağlığına, cildi nemli tutarak çatlaklara engel olan yağ üretimini teşvik ederek katkı sağlar.8 Aynı hormonlar zihninizi de etkileyebilir; örneğin testosteronun duygu durumunu düzenlediği kanıtlanmıştır. Diğer taraftan, araştırmalar östrojenin, beynin duyguları kontrol eden bölümünü etkileyebildiğine işaret etmektedir.9,10

Bunlar, hormonların vücudu ve zihni nasıl etkileyebileceğiyle ilgili, kronik cilt rahatsızlıkları üzerindeki psikolojik etkiye nasıl katkı sağlayabileceklerini ortaya koyan örneklerden yalnızca birkaçıdır. Ancak, vücut ve zihin arasındaki çeşitli kimyasal bağlantılara yol açan çok daha fazla sayıda hormon vardır.

Yapıcı bir bağlantı

Zihin ve vücut arasındaki ilişki karşılıklıdır ve iki yönlü olarak işler. Bu düşünce, pozitif tavrın beden sağlığını iyileştirerek, ömrü uzatabileceğini gösteren yakın geçmişteki araştırmalar tarafından da desteklenmiştir.11 Benzer şekilde, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek size, cilt rahatsızlığınızın neden olduğu ruhsal güçlükleri aşmanız konusunda da destek olabilir. Örneğin sigarayı bırakmak, meditasyona başlamak, spor yapmak veya sadece daha sağlıklı beslenmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. Özetle, beden sağlığınıza dikkat ettiğiniz takdirde bunu, ruh sağlığınız izleyecektir ve bunun tam tersi de geçerli elbette.

Eğer cildiniz ve zihniniz arasındaki bağlantıyı fark etmişseniz ve onu yönetebilmek için fazladan desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz sizi, ruh sağlığının yönetimine odaklanan uzman hekimlere veya psikologlara yönlendirecektir. Bu araştırmayı kendiniz de yapabilir, cilt rahatsızlığınızın psikolojik etmenlerini yönetmenize yardımcı olabilecek meditasyon veya yoga gibi aktivite ve çalışmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Vücut ve zihin arasındaki bağlantılar çok sayıda ve karmaşıktır. Bu ilişkinin varlığını keşfettikten sonra durumunuzu daha iyi kavrayarak, hastalığınızı daha iyi yönetebileceğinizi ümit ediyoruz.

Skintolivein.com is sponsored by Novartis Pharmaceuticals© 2015 Novartis AG -

June 2015 / GLDEIM/AIN457A/0065

“Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.” Son güncelleme tarihi: 2 Şubat 2021

Referanslar

 1. Herculano-Houzel S. Frontiers in Human Neuroscience 2009; 3: 31.
 2. How many stars are there in the universe? Available at: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Herschel/... Accessed March 2015.
 3. Nerves near the surface of the skin. Available at: http://www.skin-science.com/_int/_en/topic/topic_sousrub.aspx. Accessed March 2015.
 4. Managing the psychological comorbidities of skin disease. Available at: http://www.the-dermatologist.com/content/managing-psychological-comorbidities-skin-disease. Accessed March 2015.
 5. Mind Body Debate. Available at: http://www.simplypsychology.org/mindbodydebate.html. Accessed March 2015.
 6. Dualism. Available at http://plato.stanford.edu/entries/dualism/#VarDuaInt. Accessed March 2015.
 7. Hormones. Available at: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/hormones.html. Accessed March 2015.
 8. Hormones and Your Skin: Available at http://www.dermalinstitute.com/uk/library/76_article_Hormones_and_Your_Skin.html. Accessed March 2015.
 9. O’Connor DB et al. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism 2004; 89(6):2837-2845
 10. Estrogen and Women’s Emotions. Available at: http://www.webmd.com/women/guide/estrogen-and-womens-emotions. Accessed March 2015.
 11. Positive Thinking Improves Health. Available at: http://www.ukm.my/umbi/positive-thinking/. Accessed March 2015.

Sedef hastalığı ve başarı

Daha fazla okuyun