Makaleler

Cildim yüzünden arkadaşlık uygulamalarında beğenilmediğimde…

Cuma akşamı, uzun bir çalışma haftasının sonunu kutlayan ve romantizm arayan birkaç bekar arkadaşınızla dışarıdasınız. Gerçekçi olalım, günümüzde artık insanlar birbirleriyle telefon uygulamaları sayesinde tanışıyor, buluşuyor. Biriyle tanışmak isteyenler cebindeki çöpçatanı çıkarıp civardaki romantizm arayanları bulmak için bu uygulamaları kullanıyor. 

Sola kaydır (yani, “Haaayır, teşekkür ederim”)

Sağa kaydır (yani “Evet, lütfen”)

Bir oyun oynar gibi potansiyel adaylara hızla göz atarsınız, tam o sırada başka birinin de ekranında muhtemelen sizin sayfanızı “kaydırdığını” bilirsiniz. Ama ya sağa kaydırmazlarsa? Özgüveninizi kaybetmemeye çalışırsınız, ancak aklınızın bir köşesinde bunun sedef hastalığınız yüzünden olabileceğini düşünürsünüz.

Bir an duralım: Romantik buluşmalar güç olabilir, sedef hastalığınız olsun ya da olmasın. Sizin için “özel” olacak kişiyi bulmak kolay değildir, ancak bir cilt hastalığı bu arayışınızı giderek daha zor bir hale getirebilir. Aslında, sedef hastalığıyla yaşayan kişilerin %35’i bu rahatsızlıkları nedeniyle buluşmalarını veya mahrem ilişkilerini sınırlamaktadır.1

Sanal dünya, bir sevgili bul bana…

Eğer dijital dünyanın yıldızları uyumluysa ve buluşma uygulamanız size uygun birini bulmuşsa, sedefiniz hemen olmasada büyük olasılıkla bir noktada gündeme gelecektir. Beğenelim ya da beğenmeyelim, bu uygulamalar yapı itibariyle görseldir, tümü bir fotoğrafla başlar ve cildinizin etkilenen kısmını göstermeyi büyük bir ihtimalle istemeyeceğinizden (elbette istediğiniz takdirde yapabilirsiniz, bu normal!) gelebilecek sorulara karşı hazırlıklı olmalısınız. İşte potansiyel partnerinizin veya eşinizin size yöneltebileceği ve yanıtını bilmeniz gereken bazı sorular:

Soru 1:

 

Hmm, hayır. Sizin ve potansiyel sevgilinizin bilmesi gereken ilk şey sedefin otoimmün (yani bağışıklık sisteminin kendi kendisine saldırdığı) bir hastalık olduğu ve bulaşıcı olmadığıdır. Sedefe genetik faktörler ve çevresel tetikleyicilerin bir kombinasyonu neden olur ve bunların hiçbiri dokunmayla bulaşmaz.2,3 

Soru 2:

 

Bu sorulması her zaman tuhaf olan bir sorudur ve böyle yazışmalar sırasında bu soruyla her zamankinden de fazla karşılaşılır. Kısa yanıt: Evet, ama bunu yapma. Döküntüler sıklıkla kaşıntılı olabilir3 ve onları kötüleştirmesek daha iyi olur.

Soru 3:

 

Yine tuhaf bir soru… ama sorun değil. Sedefin kötü hijyenle hiçbir ilgisi yoktur ve iki etkenden kaynaklanır: genler ile enfeksiyon, stres veya belirli bir uyarana maruz kalmak gibi çevresel tetikleyiciler.2 Bu faktörler bağışıklık sisteminin deri hücrelerinin gelişimini hızlandırın mesajı göndermesine ve sonuçta hücrelerin plaklar oluşturacak şekilde birikmesine neden olur.2

Kendinizle barışık olun

Partneriniz ister ideal insan olsun isterse ilişkiniz beş mesaj sürsün, deneyiminizden öğrenilecek önemli şeyler var. En önemlisi kendi cildiniz ve cilt hastalığınız ile barışık olmaktır. Kendine güven çekicidir, o halde tüm bu buluşmalar dünyasına dahil olmaktan korkmayın. Ayrıca bunun keyfini çıkarın! Sınırları biraz zorlamaya izniniz var:

 

 

Mobil randevulaşma size göre bir şey olmasa da, kendinizi gösterme gücüne sahip olduğunuzu hissetmelisiniz. Siz harika birisiniz.

Referanslar

  1. National Psoraisis Foundation. https://www.psoriasis.org/advance/starting-relationship-dont-let-psoriasis-get-way. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
  2. Website “Mayo Clinic” – Causes. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/causes/con-20030838. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
  3. National Psoriasis Foundation. About psoriasis. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.