Makaleler

Cilt Hastalığına Rağmen #filtreyok

Bugünün Instagram’a dayalı dünyasında, filtrelerin ve düzenleme uygulamalarının kullanımı bir güzellik dünyası yaratmaktadır ve bu dünyanın büyük bir kısmı tam olarak gerçek değildir. Kırışıklıkları gidermek mi istiyorsunuz?  uygulamalar dakikalar içinde genç görünmenizi sağlayabilir. Gün batımını biraz daha parlak mı istiyorsunuz? Bunu Instagram uygulamasına bırakmanız gerekmiyor, sadece bir fitre seçin.

Ancak gerçek şudur, takdir edersiniz ki dünyanın filtresi yok. Hamdır, doğaldır, organiktir ve özgündür.  Ve çoğu kez, gördüğümüz ve sevdiğimiz şey kusurlu ya da farklıdır.

#filtreyok hareketine katılın.

#filtreyok ne anlama geliyor?

Kısaca özetlemek gerekirse, #filtreyok görüntünüzün herhangi bir şekilde değiştirilmediğini gösteren bir hastag’dir. En çok da dijital teknolojinin fotoğrafı ve diğerlerinin yaşamını kavramının yolunu değiştirme yönteminden yavaşça geri adım atmaktır. #filtreyok, bir hareket olarak gerçeklik arayışındadır.

#filtreyok hareketi yaygınlaşmaktadır. GQ Dergisine göre, Instagramda 33 milyondan fazla #nofilter (filtreyok) hastag’i var.

Dünyayı olduğu gibi yakalamanın özgün bir değeri var. Kişileri olduğu gibi yakalamak. Filtreyok hastag’iyle görüntüler paylaşmak ve en iyisini umut etmek. Birçok kişi için güzellik, bir fotoğrafın benzersizliğinde, farklılığında, ayrıntılarında ve/veya kusurlarındadır. Bu aynı zamanda bizi insan yapan şeydir ve Filtreyok hareketi online bir hareket olsa bile göründüğü kadarıyla sohbetlere gerçeklik katmaktadır.

Cilt Hastalığına Rağmen #filtreyok

Bir cilt rahatsızlığıyla yaşıyorsanız, #filtreyok hareketi o kadar kolay değildir. Bazıları için filtreler hayat kurtarıcı olmaktadır. Fotoğraflarınızı yerleştirmenizi, ürtiker atağınızı saklamanızı ya da sedef alevlenmenizi hafifletmenizi sağlar. Ve bunda utanacak bir şey yoktur. Filtre kullanıp kullanmamak kişisel bir tercihtir.

Ancak bazıları için #filtreyok hareketi, cilt hastalıklarını kabullenmelerine yardımcı oluyor. Onları gerçek, özgün fotoğraflarını paylaşma konusunda cesaretlendiriyor. Winnie Harlow, popüler ABD televizyon şovu Amerika’nın Gelecek Top Modeli’nde bir yarışmacı, vitiligosunu saklamak için filtre kullanmıyor ve herkes onu konuşuyor. Ve Em Ford, eski bir model, profesyonel bir film yapımcısı makyajsız olarak yüzündeki sivilcelerini gösteriyor ve güzelliğin anlamı konusunda eski kafalı görüşlere ışık tutmak için ilham verici bir videoyu kullanıyor.

Şu ya da bu şekilde, harekete geçebilirsiniz

#filtreyok hareketine katılmayı seçseniz de seçmeseniz de, öykünüzü paylaşabilir ve eski bir deyimin doğruluğunun anlaşılmasına yardımcı olabilirsiniz: Güzellik dış görünüşten daha fazlasıdır. Bunun için dünyanın her yerindeki herkesten cilt rahatsızlığının ötesinde içinde ne hissettiğini gösteren fotoğrafları paylaşmalarını istiyoruz, onlar da kim olduklarını ve neyi temsil ettiklerini paylaşıyor. Ve ister görüntüyü filtrelesin ister filtrelemesin, bu hareket herkese bizim dış görünüşten daha fazlası olduğumuzu hatırlatmaya yardımcı oluyor.

Bu mesaj sizi heyecanlandırdı mı?

Bize katılın. Cildinizle ilgili hissettiklerinizi yazın, bir fotoğraf gönderin ve Cilt Etkileri hastag’ini kullanın. Herbirinizin ve hepinizin neyi doğru olarak tanımladığınızı görmek için bekleyemeyiz.

Cilt rahatsızlığıyla üniversite yaşamı için verimliliği artıran 5 girişim

Daha fazla okuyun