Makaleler

Cilt hastalığıyla FiltreYok hashtag’i

Gerçek şu ki, hayatlarımız artık Instagram’da paylaşacağımız fotoğraflar üzerine kurulu. Nereye gittiğimiz, ne yaptığımız büyük ölçüde sosyal medyada nasıl biri olarak göründüğümüze bağlı.  Sosyal medya, bu denli hayatlarımızı etkilemiş durumda. Derinden etkilenen konulardan biri de nasıl göründüğümüz. Öyle ki, artık neredeyse hiçkimse olduğu gibi görünmüyor, bir takım filtreler, fotoğraf düzenleme programları sayesinde olmak istediği gibi görünüyor. 

Ancak gerçek şu ki, dünyanın filtresi yok. Çünkü yaşam hamdır, doğaldır, organiktir ve özgündür.  Ve genellikle gördüğümüz ve sevdiğimiz şey kusurludur.

#Filtresiz ne anlama geliyor?

Sosyal medya jargonuyla konuşursak, #Filtresiz, görüntünüzün herhangi bir şekilde değiştirilmediğini gösteren bir hastag’dir. Dijital teknolojinin algılarımız ve estetik anlayışımızın kurgusallığına gönderme yapan bir kavramdır. #Filtresiz, gerçeklik arayışında olan bir sosyal medya hareketidir.

Filtreyok hareketi gittikçe yaygınlaşmaktadır. GQ Dergisine göre, Instagramda 251 milyondan fazla #nofilter(filtreyok) hastag’i var.

Neyse ki, dünyayı, insanları olduğu haliyle yakalamanın hala özgün bir değeri var. Çünkü birçok kişi için güzellik, bir fotoğrafın benzersizliğinde, farklılığında, ayrıntılarında ve/veya kusurlarındadır. Bu aynı zamanda bizi insan yapan şeydir ve #Filtresiz hareketi online bir hareket olsa bile göründüğü kadarıyla hayata gerçeklik katma arzusunun bir yansımasıdır. 

#CiltHastalığınaRağmenFiltreYok hastag’i

Bir cilt rahatsızlığıyla yaşıyorsanız, #Filtresiz hareketine katılmak o kadar kolay olmayabilir. Bazıları için filtreler hayat kurtarıcı da olabilir. Fotoğraflarınız üzerinde oynamanızı, ürtiker atağınızı saklamanızı ya da sedef alevlenmenizi hafifletmenizi sağlar. Ve bunda utanılacak bir şey de yoktur. Filtre kullanıp kullanmamak tümüyle kişisel bir tercihtir. 

Ancak bazıları için #FitreYok hareketi, cilt hastalıklarını kabullenmelerine yardımcı oluyor. Onları gerçek hallerini paylaşma konusunda cesaretlendiriyor. Popüler ABD televizyon şovu Amerika’nın Gelecek Top Modeli’ne katılan bir yarışmacı olan Winnie Harlow, vitiligosunu saklamak için filtre kullanmadı ve adından çokça söz ettirdi. Eski bir model, ve film yapımcısı olan Em Ford da, makyajsız olarak yüzündeki sivilcelerini paylaştığında mevcut güzellik anlayışını sorgulamamıza neden oldu ve pek çok kişiye ilham verdi.

Şu ya da bu şekilde, harekete geçebilirsiniz

#Filtresiz hareketine katılmayı seçseniz de seçmeseniz de, öykünüzü bizimle paylaşabilir ve eski bir deyimi bir kez daha doğrulayabilirsiniz: Güzellik dış görünüşün çok ötesindedir. Bunun için herkesten cilt problemlerinin ötesinde ne hissettiğini gösteren fotoğrafları paylaşmalarını istiyoruz. Ve ister görüntüyü filtrelesin ister etmesin, ne mutlu ki bu hareket, herkese bizim dış görünüşümüzden daha fazlası olduğumuzu hatırlatıyor.

Cilt rahatsızlığıyla üniversite yaşamı için verimliliği artıran 5 girişim

Daha fazla okuyun