Makaleler

Dünya Sedef Günü

Dünya Sedef Gününde Cildinizle Mutlu Yaşayın

Dünya Sedef Günü Nedir?

Sedef hastalığınız varsa kendinizi dışlanmış hissetmeniz işten bile değildir. Bu anlarda yalnız olmadığınızı hatırlamak önemlidir: tüm dünyada 125 milyon sedef hastası var.1

29 Ekim Dünya Sedef Günüdür, o gün tüm dünyadan insanlar sedef hastalığı konusunda farkındalığı artırmak için bir araya gelir.

Dünya genelindeki hasta derneklerinin bir konsorsiyumu olan Uluslararası Sedef Hastalığı Dernekleri Federasyonu (IFPA)1 tarafından düzenlenen Dünya Sedef Günü, sedefin bilinirliğini artırmayı ve ulusal ve uluslararası otoriteleri hastalığı daha fazla ciddiye almaları yönünde teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

“Sedefin bu kadar kapsamlı zihinsel/psikolojik yan etkileri olduğunu hiç fark etmemiştim” 

- Helen, Dublin

Bu önemli günün bir parçası olmak için neler yapabilirsiniz?

Arkadaşlarınız, aileniz ve içinde yaşadığınız toplumun üyeleriyle konuşmaya başlayın; sedef kelimesini duymayan kalmasın.

İnternet ortamında da pek çok konuşma gerçekleşmektedir. Desteğinizi göstermek için sosyal medyada konuya dikkat çeken paylaşım yaparak katkıda bulunabilirsiniz. #DünyaSedefGünü etiketini eklemeyi unutmayın!

Cildinle Mutlu Yaşa ve Novartis nasıl bir rol oynuyor?

Pek çok insan sedefin kişiden kişiye nasıl değişebildiğini veya zaman içinde değişim gösterebildiğini bilmiyor
olabilir.2-4

Biz Cildinle Mutlu Yaşa platformu ve Novartis olarak, Dünya Sedef Gününde bu farkları ve bunların günlük yaşam üzerindeki etkisini görünür kılmak istiyoruz.

Sabah kalkıyorsunuz ve ‘pekala, bugün ne giyeceğim? Cildim bugün ne kadar kötü? Sedefi gizlemek için neye ihtiyacım var? Üzerlerini örtmek için ne gerekiyor?’ diye düşünüyorsunuz

- Helen, Dublin

Sedef hastalarının giderek artan ilgisiyle, Dünya Sedef Günü insanların şiddetli cilt hastalıklarıyla ilgili algılarını değiştirmeye başlamak için harika bir fırsat. Sedefin sizin için ne anlama geldiğini, fotoğraflarınızı ve hikayelerinizi  sosyal medyada paylaşarak bize yardımcı olabilirsiniz.

 


Referanslar

  1. International Federation of Psoriasis Associations. PROPOSAL: Collaboration between the International Federation of Psoriasis Associations (IFPA) and the World Health Organization (WHO), Noncommunicable Diseases and Mental Health. http://www.ifpa-pso.org/getfile.ashx?cid=279366&cc=3&refid=13. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
  2. Ceovic R, et al. Psoriasis: female skin changes in various hormonal stages throughout life--puberty, pregnancy, and menopause. Biomed Res Int 2013; 2013:571912.
  3. Bhosle MJ, et al. Quality of life in patients with psoriasis. Health Qual Life Outcomes 2006;4:35.
  4. Augustin M, et al. A framework for improving the quality of care for people with psoriasis. J Eur Acad Dermatol Venereol 2012;26 Suppl 4:1-16.

Ölçümlerinizi bilmek

Devamı