Makaleler

Sedef hastalığı ve sosyal yaşamınız

Plan Yapamamak

Sosyal bir yaşama sahip olmak söz konusu olduğunda sedef hastalığı yolunuza çıkabilir. Haftalarca önceden planlanan “arkadaş buluşmasının” iptal edilmesinden, iple çekilen tatilin kaçırılmasına veya bir iş gününün kaybedilmesine varıncaya kadar, sedefin planlarınızı her zaman altüst ettiği duygusuna kapılabilirsiniz.

Aslında pek çok sedef hastası ciltleri ve ciltlerinin yol açtığı hisler nedeniyle sosyal etkileşimlerden tamamen uzak durmaktadır.1

"Sedef, özgüveninizi ve kendinize duyduğunuz saygıyı etkiler ve muhtemelen utanç ve mahcubiyet hissetmenize neden olur" 

- Victoria, İngiltere

Sedefle ilişkilendirilen damgalanma düşünüldüğünde bunu anlamak kolaydır.

Efsaneleri çürütmek

Yaygın bir yanlış inanç sedefin bulaşıcı olduğudur, ama değildir (hiçbir zaman da olmamıştır!).2

Sedef hastalığı bir enfeksiyon değildir; dolayısıyla size başkalarından geçmez ve siz de başkalarına bulaştıramazsınız,2 ancak yapılan bir çalışmada yaklaşık her 4 sedef hastasından 1’i insanların kendilerine dokunmamak için bilinçli bir çaba sarf ettiklerini bildirmiştir,1 ( hepsi de hastalığın görünür olmasından kaynaklanır.

Bu durumda, sedef hastalarının ciltlerinin görünümüne bakılarak yargılandıklarını düşünmeleri şaşırtıcı değildir. Dünya Sedef Günü’yle birlikte bu durumun değişmeye başlayacağını umuyoruz. Dünya Sedef Günü’yle, halkı sedef konusunda eğitmeyi, farkındalığı artırmayı ve sedefle ilgili efsaneleri çürütmeyi amaçlıyoruz.4

Farkındalık ve tanıma sedefin algılanma biçimini değiştirmeye yardımcı olabilir ve siz de bunu yapabilirsiniz!

Sedefle sosyalleşmek

Cildinizle mutlu olmak, kendinize güveninizi inşa etmenize yardımcı olacak ve başkalarının sizin yanınızdayken kendilerini daha rahat hissetmelerine imkan verecektir.

Bu sizin konfor alanınızdan çıkmanız ve korkularınızla yüzleşmeniz anlamına gelebilir… ancak gelecekte dönüp geriye bakabilir ve bunu yapmakta neden bu kadar geç kaldığınızı merak edebilirsiniz!

Bir daha sosyal bir etkileşim fırsatı ortaya çıktığında, “evet” deme cesaretini gösterin. Bu işin en zor kısmıdır. İlk basamağıdır. Gerisi yalnızca pratik yapmayı gerektirir...

  • İçinde rahat ettiğiniz kıyafetler giyin: Kendinizi rahat hissederseniz daha fazla gevşersiniz ve özgüveniniz artar. Daha sıcak yaz aylarında tahrişi en aza indirmek ve rahatlığı en yüksek düzeye çıkarmak için pamuk ve keten gibi doğal liflerden yapılmış giysiler giyin.
  • Bir sedef hastalığı destek grubuna katılın: Ne hissettiğinizi anlayan yeni insanlarla tanışın ve deneyimlerinizi onlarla paylaşın.
  • Etrafınızı sizi destekleyen insanlarla doldurun: Sedef hastalığı sizi nasıl etkilerse etkilesin, güçlü bir destek ağına sahip olmak kendinizi daha rahat ve güvende hissetmenize yardımcı olabilir.

Ve her zaman kötünün yanında iyiyi de fark etmeyi unutmayın: dışarı çıktığınızda sedef lezyonlarınıza bakan birisini fark etmek yerine, bunu yapmayan çoğunluğa odaklanın... insanların çoğunun cildinizden rahatsızlık duymadığını göreceksiniz.

Sedefin sizi engellemesine izin vermeyin.

"Sedef hastalığı eskiden hayatımı kaplıyordu ama artık değil. Anladım ki sedef hastaları bazen diğer insanlara göre hastalıklarının daha fazla bilincinde oluyorlar veya onların fark etmedikleri şeyleri bile fark ediyorlar. Burada asıl önemli olan sedefi doğru tedavi ve destekle doğru şekilde yönetmeyi ve uygun şekilde giyinmeyi öğrenmektir, böylece tüm sosyal ortamlarda rahat hissedebilirsiniz"

- Theresa, İrlanda

Referanslar

  1. Sampogna F, et al. Living with psoriasis: prevalence of shame, anger, worry, and problems in daily activities and social life. Acta Derm Venereol 2012;92(3):299-303.
  2. World Health Organization. The Psoriasis Report. http://www.ifpa-pso.org/web/page.aspx?refid=273. Son erişim tarihi: 17 Aralık 2016.
  3. Gupta MA, et al. Perceived deprivation of social touch in psoriasis is associated with greater psychologic morbidity: an index of the stigma experience in dermatologic disorders. Cutis 1998;61(6):339-342.
  4. National Psoriasis Foundation. Psoriasis Awareness Month. https://www.psoriasis.org/psoriasis-awareness-month. Son erişim tarihi: 17 Aralık 2016.

Daha iyi bir gelecek

Devamı