Makaleler

Zorlu doktor ziyaretleri

Diliniz tutulur

İster yabancı biriyle havadan sudan konuşmak ister patronla sohbet olsun, ne söyleyeceğinizi bilemediğiniz pek çok diyaloğa girebilirsiniz. Ancak sedef hastalığınız hakkında doktorunuzla nasıl konuşacağınızı bilmemeniz hastalığınızla başa çıkmada ihtiyaç duyduğunuz desteği almanızı güçleştirebilir.

Peki, doğru sözcükleri bulamıyorsanız ne yapabilirsiniz?

Önceden planlama

Neyse ki doktorunuzun odasına girmeden önce rahat hissetmenizi sağlayacak adımlar mevcut. Muayeneniz için hazırlanmak kendinizi daha kontrollü ve bilgili hissettirebilir ve üretken bir diyaloğu kolaylaştırabilir.

“Başından beri sedef hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak için her şeyi yaptım ve kendim bir uzman haline geldim… Bu nedenle artık tıp profesyonelleriyle çok iyi bir ilişkim var”

- Victoria, Dublin

Bu, doktorla görüşmelerinizden ne beklediğinize karar vermenize de yardım edebilir; hastalığınız hakkında daha fazla bilgi mi, yeni tedavi seçenekleri mi veya bir uzmana sevk mi?1 Amacınız ne olursa olsun bunu doktorla görüşmenizden önce düşünmeniz hedefinizi doktorunuza net biçimde anlatmanıza yardımcı olur; böylelikle hedefinize ulaşmak için birlikte çalışabilirsiniz.

Düşüncelerinizi dile getirin

Unutmayın ki sağlığınız ve iyiliğiniz siz ve doktorunuz için önemlidir, o halde çekingenliğinizin doktorunuzla iletişim kurmanıza engel olmasına izin vermeyin.

  • Bu sadece fiziksel değil: doktorunuza fiziksel belirtilerden bahsetmenin yanı sıra sedefin hislerinizi veya günlük aktivitelerinizi nasıl etkilediği de anlatın.
  • Doktorunuzu beklemeyin: anlamadığınız herhangi bir şey varsa, doktorunuzun talimatları net değilse veya herhangi bir kaygınız varsa doktorunuz sormasa bile bunları dile getirin. Doktorların büyük ihtimalle aklınıza gelen sorulara yanıt verecektir.
  • Sonraki doktor randevunuz için bir tarih belirleyin: sedef hastalığı sıklıkla düzenli tedavi gerektirir, bu nedenle doktorunuza kontrol için tekrar ne zaman gelmeniz gerektiğini sorun.
  • Aktif bir rol üstlenin: sedef hastalığı zaman içinde değişkenlik gösterbilir, bu nedenle sedefi zaman içinde izlemek size ve doktorunuza hastalığınızı ve tedavinin ne kadar işe yaradığını anlama imkanı verir.

Sedef hastalığı sıklıkla kişiden kişiye ve zaman içinde değişiklik gösterir, dolayısıyla sizde işe yarayan tedaviyi bulmak zaman alabilir. Bu nedenle sedef tedavisi siz ve hekiminiz arasında devamlı iletişimi gerektirebilir. Doktorunuza hastalığınızı ve nasıl hissettiğinizi anlatma konusunda rahat hissetmelisiniz ve onlar da ihtiyacınız olan bilgi ve desteği size sağlayabilmelidir.2

“Başvurduğum ilk doktor, ki dört yıldır ona muayene oluyordum, cildime bir kez bile bakmadan sedef hastalığım için tedavi uyguladı… Sonra geçen yıl başka bir doktora başvurdum ve şunu söylemem gerekiyor, o harika bir doktor. Şimdi bana uygun olan doğru kişiyi bulduğum için cennette gibiyim”

- Helen, Dublin

Referanslar

  1. Poot F. Doctor-patient relations in dermatology: obligations and rights for a mutual satisfaction. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009;23(11):1233-1239.
  2. Uhlenhake EE, et al. Conversations on psoriasis--what patients want and what physicians can provide: a qualitative look at patient and physician expectations. J Dermatolog Treat 2010;21(1):6-12.