Makaleler

Dermatoloğunuzla Duygudurumunuzu Paylaşın

Dr. Katie Beleznay British Columbia Üniversitesi Dermatoloji Bölümünde Klinik Eğitmendir. Özel ilgi alanları akne & rozasea, sedef hastalığı ve fotoproteksiyondur (güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunma) ve araştırmalarını bu alanlarda yoğunlaştırmaktadır.

Kronik bir cilt hastalığından muzdaripseniz, o zaman fiziksel belirtilerden çok daha fazlasıyla mücadele ediyorsunuz demektir. Aynı zamanda hastalığınıza eşlik eden zihinsel ve duygusal stresle de mücadele ediyorsunuz. Sedef veya kronik idiyopatik ürtiker (KİÜ) gibi bir hastalığın fiziksel, zihinsel ve duygusal etkileri bir araya geldiğinde hastanın yaşam kalitesi üzerinde önemli bir yük oluşturabilir. Bir dermatolog olarak benim hedefim sadece ciltle ilgili belirtileri tedavi etmek değil aynı zamanda hastalarımın genel yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Beni dinler misiniz doktor hanım/bey…

Belki de farkında değilsiniz ama yaşam kalitesi pek çok kronik cilt hastalığını değerlendirmede dermatologlar tarafından kullanılan ana kriterlerden biridir. Uygulanacak tedavi tipini seçerken, yalnızca hastalıktan etkilenen cildi incelemek hastalığın şiddetini belirlemek için yeterli değildir. Yaşam kalitesindeki bozulma da, özellikle daha agresif tedavi seçeneklerini düşünürken değerlendirmeye dahil edilmelidir. Bu nedenle hastalığınızın gidişatı hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Bu şekilde yaşam kalitesinin anahtar ölçütlerini takip edebilir ve bu bilgiyi paylaşabiliriz.


Yaşam kalitesini ölçmek ÖNEMLİDİR

Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi veya DYKİ yaşam kalitesini ölçmek için geliştirilen dermatolojiye özgü ilk araçtır. DYKİ, hastadan önceki hafta cilt hastalığının yaşamını, sosyal aktivitelerin sekteye uğraması, işin/okulun etkilenmesi ve giydikleri kıyafetlerin etkilenmesi vb. kriterlerde ne kadar etkilediğini bildirmesini isteyen 10 soruluk basit bir ankettir.Her bir soruda hasta, “çok fazla” ile “hiç etkilemiyor” arasındaki seçeneklerle etkiyi derecelendirir.1 Dermatoloğunuz buna benzer bir anketi başlangıçtaki değerlendirmenin bir parçası olarak veya yeni bir tedaviye başladıktan sonra takip için yanıtlamanızı isteyebilir. Bu tarz bir anketi yanıtlamanız istenmese bile, yaşam kalitesiyle ilgili önemli bilgileri paylaşmanız doktorunuzun hastalığınızı ve hastalığınızdan nasıl etkilendiğinizi değerlendirmesine ve mümkün olan en iyi tedaviyi verebilmesine yardımcı olabilir.

Sevgili günlük…

Hastalarımın günlük tutmalarını tavsiye ederim. Hastalığa bağlı olarak, bilgiler her gün veya haftada bir kaydedilebilir. Ben hastalığın ne zaman en aktif hale geldiğinin, hangi olası tetikleyicilerin alevlenmeye yol açtığının, kullanılan tedavilerin ve etkili olup olmadıklarının, aktivitelerin ve duyguların ne şekilde etkilendiğinin kaydedilmesini öneririm. Randevunuzdan önce günlüğünüze bir göz atabilir ve doktorunuzla paylaşacağınız ana konuları özetleyebilirsiniz. Randevunuzdan daha iyi yararlanabilmek için günlüğünüzü düzenli halde tutun, böylece doktorunuz sorduğunda bilgi elinizin altında olur.

Herhangi bir cilt hastalığının tedavisinde amaç belirtileri en aza indirmek ve mümkün olduğunca normal bir yaşam sürdürmektir. Hastalığınızın sizi nasıl etkilediğini açık bir şekilde paylaşmanız halinde doktorunuz size yardım etmek için gerekli olan adımları daha iyi anlayabilecektir.

Referanslar

  1. Finlay AY and Khan GK. Dermatology Life Quality Index (DLQI)--a simple practical measure for routine clinical use. Clin Exp Dermatol 1994:19:210-6.

Sedef hakkında doktorunuzla konuşmanız için öneriler

Devamı