Makaleler

Sedef Hakkında Beş Asılsız Efsane

Sedef hastalığı ile ilgili pek çok bilgi var, ama hepsi gerçek değil. Ne yazık ki, insanların en sık duyduğu şeyler genellikle bu yanlış kanılar oluyor. Bu durumda bize bu efsaneleri ortadan kaldırmak düşer. İşte başlıyoruz.

Efsane #1 Sedef hastalığı bulaşıcıdır

Buna düpedüz başka hçibirşey denemez! Sedef hastalığı bir enfeksiyon değildir, otoimmün (yani bağışıklık sisteminin kendi kendisine saldırdığı) bir hastalıktır. Günümüzde sedefe genetik faktörler ve çevresel tetikleyicilerin bir kombinasyonunun yol açtığını biliyoruz ve bunlar temas edebileceğiniz ya da size bulaşabilecek şeyler değildir.1,2 Bu tarz bilgiler başkalarını da bilgilendirme de yardımcı olduğu için önemlidir.

Efsane #2 Sedefin sebebi hijyene dikkat etmemektir

Bir insan ancak bu kadar yanılabilir! Sedefin kötü hijyenle hiçbir ilgisi yoktur. Günümüzde sedefin sizi bu hastalığa daha yatkın hale getiren genlere sahip olmaya ek olarak enfeksiyon, stres veya belirli bir uyarana maruz kalmak gibi çevresel tetikleyicilerin bir araya gelmesinden kaynaklandığını biliyoruz. Bu etkenler bağışıklık sisteminin deri hücrelerinin gelişimini hızlandırın mesajı göndermesine neden olur. Normal deri hücreleri gibi dökülmek yerine bu hücreler tipik plaklar oluşturacak şekilde birikirler.1.

Efsane #3 Sedef hastalığını teşhis etmek kolaydır

Her zaman değil. Sedef hastalığı pullanmış ciltten ibaret değildir (bu belirti egzema veya seboreik dermatitin de işareti olabilir).3 Sedef hastalığı çatlayıp kanayabilen kırmızı, iltihaplı derinin üzerinde biriken kaşıntılı, gümüş renkli kabuklanmış lezyonlar (veya plaklar) ile ortaya çıkar.4 Bununla birlikte, bu hastalık kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bu nedenle bir doktora görünmek çok önemlidir. Bazen tanıyı doğrulamak için deriden alınan bir örneğin test edilmesi gerekecektir.3

Efsane #4 Sedef hastalığı ciltte kızarıklıktan ibarettir

Doğru değil. Sedef, aslında tüm vücutta inflamasyona (iltihaplanmaya) neden olabilen sistemik, kronik ve otoimmün bir hastalıktır.2 Örneğin, günümüzde sedefin obezite,5 şeker hastalığı,6 yüksek kan basıncı,7 yüksek kolesterol,8 kalp krizi ve felç9 riskinde artışla ilişkili olduğunu biliyoruz. Belirtiler sadece ciltle de sınırlı değildir. Sedef hastalarının yaklaşık %30’unun eklemleri de etkilenir (psoriatik artrit – sedefe bağlı eklem tutulumu olarak bilinen ağrılı ve engelliliğe yol açan bir hastalık)10 Biri sedef hastalığınızı “sadece cildinde kızarıklığa yol açıyor’ diyerek önemsemezse onu gerçeklerle yüzleştirin

Efsane #5 Eninde sonunda iyileşir

Ne yazık ki hayır. Belirtiler ortadan kalkabilir, ancak sedef ömür boyu süren kronik bir hastalıktır, yani belirtiler yeniden ortaya çıkabilir.11 Buna rağmen, sedef ömür boyu süren bir hapis cezası olmak zorunda değildir. Hastalığınızı en iyi şekilde nasıl kontrol altına alabileceğinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.  

Şimdi insanları bu gerçeklerden haberdar etme zamanı . Sedefin (henüz) kesin bir tedavisi olmayabilir, ancak yanlış bilgilerin tedavisi kesinlikle gerçeklerdir!

Referanslar

 1. Mayo Clinic. Causes. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/causes/con-20030838. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 2. National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 3. Mayo Clinic. Psoriasis, Tests and diagnosis. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/tests-diagnosis/con-20030838. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 4. Mayo Clinic. Psoriasis, Symptoms. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/basics/symptoms/con-20030838. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 5. Armstrong AW, Harskamp CT, Armstrong EJ. The association between psoriasis and obesity: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Nutr Diabetes 2012;2:e54.
 6. Cohen AD, et al. Psoriasis and diabetes: a population-based cross-sectional study. J Eur Acad Dermatol Venereol 2008;22(5):585-9.
 7. Takeshita J, et al. Effect of psoriasis severity on hypertension control: a population-based study in the United Kingdom. JAMA Dermatol 2015;151(2):161-9.
 8. American Academy of Dermatology. Dermatologists urge psoriasis patients to be aware of potential link to other serious diseases. https://www.aad.org/stories-and-news/news-releases/dermatologists-urge-psoriasis-patients-to-be-aware-of-potential-link-to-other-serious-diseases. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 9. MedScape. Psoriasis: Why Does it Come With a Greater Risk of Heart Attack and Stroke? http://www.medscape.com/viewarticle/772802. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 10. National Psoriasis Foundation. About Psoriatic Arthritis. https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.
 11. Medline Plus. Psoriasis. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000434.htm. Son erişim tarihi: 17 Kasım 2016.