Makaleler

Yeni Yıla Yeni Kararlarla Girmek

Yine, dünyada hemen herkesin Yeni Yıl Kararları aldığı, yılın aynı dönemindeyiz. Tabi her zamanki olağan sözler orada: daha sağlıklı besleneceğiz, bir spor merkezine üye olacağız sigarayı bırakacağız vb. Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Birçok kişi bunun için kolayca söz verebilir; ancak cilt rahatsızlığı olanlar her zaman başkalarıyla aynı telden çalamaz. Sedefi kontrol altına almak için halen özel bir diyet uyguluyorsanız ne olacak? Spor salonunda zıplama hareketine karşı ürtikeriniz nasıl reaksiyon gösterecek? Birçok kişi için sadece güçlü yaşam değişiklikleri bir seçenek değildir.

Peki nedir? 

KENDİNİZ için bir şey yapın

Cilt rahatsızlığıyla baş etmeyi ve duyguları olumlu yönlendirmeyi öğrenebilmenin bir yolu da bir çıkış noktası olmasıdır: Kronik bir hastalıkla yaşamanın zorluklarına ara vermenize yardımcı olmak amacıyla sadece kendiniz için bir şeyler yapabilirsiniz. Bu yeni bir hobi, yeni bir beceri geliştirme ya da cildizi sarsmadan yaşamınız için yararlı yeni bir alışkanlık olabilir.  Peki, cilt hastalığıyla yaşayan kişiler hangi yeni yıl kararlarını verebilir?

Müziğe başlamak için geç değil!

Müziğe başlamak için bir müzik dehası olmanıza gerek yok. Bir Mozart olamayacak olsanız bile müziğin zihinsel ve fiziksel sağlık açısından sunması gereken faydaları elde edebilirsiniz. Çalışmalarda, bir enstrüman çalmanın sıklıkla, müzisyenin stresini ve kaygısını azaltarak, sakinleştirici bir etki sağladığı gösterilmiştir. Eğlence amaçlı müzik yapmanın, vücudun stres yanıtına müdahale ettiği belirlenmiştir,1 bu yüzden bir daha hastalık düşüncesiyle bunaldığınızda, bir enstrüman bulun ve çalmaya başlayın!

Alın fırçayı elinize!

Resim yapmak, olumsuz duyguları bertaraf etmek için mükemmel bir yoldur. İçinizden belki bir Picasso çıkmayacak belki ama resip yapmanın büyüleyici dünyasında sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun için elinize fırça almaktan korkmayın!

Küçük bir kitap kurduna dönüşün

En son lisedeyken kitap okumuş ve sonra hiç kapağını açmamış birçok kişi var kuşkusuz. . Yeni yıl kararı olarak daha fazla kitap okumak, kendinizi aşmanın ve büyümenin en iyi yollarından biridir ve rahatlamanıza yardımcı olurken, cilt hastalığınızı aklınızdan çıkarmanız için de en iyi yoldur.

 Dışarı çıkın ve ARAŞTIRIN!

Ataklar ortaya çıktığında dünyadan saklanmanın çekiciliğini biliyorum. Sadece hasta ve yorgun değiliz, aynı zamanda mükemmel olmadığında cildimizi de örtmeye çalışırız. Bu korkuları evde bırakmak için yeni yılda kendinizi aşın ve daha çok dışarı çıkın. Bu, sadece güneş ışığından biraz yararlanmak için mahallenizde yürüyüş yapmak ya da arabayla daha önce hiç görmediğiniz bir yere gitmek olabilir. Bu, amacınıza göre fiziksel ya da sadece zihinsel olarak yararlı olabilen bir karardır. Karar sizin!

Sedef ve ürtiker ile yaşayanlar sıklıkla birçok kişi için söz konusu olmayan kısıtlılıklarla karşılaşır; ancak bu durum sizi 2016’da hedeflediğiniz insan olmaktan alıkoymamalı. Bu yıl, ister müzik, resim yaparak, ister yazarak, okuyarak ya da araştırarak, deneyebileceğiniz çok fazla yaratıcı çıkış noktanız var.

Referanslar

  1. How Making Music Reduces Stress. WebMD Magazine Feature. Susan Kuchinskas http://www.webmd.com/balance/stress-management/features/how-making-music-reduces-stres